Apple’ın yeni kablosuz kulaklıkları parçalarına bölündü. Yapılan işlemlerin sonunda AirPods Pro’ların batarya ömrü bittiğin de tamir edilemediği ve kullanılamadığı ortaya çıktı.

AirPods Pro’yu denemek isteyen şirketlerden bir tanesi iFixit oldu. Şirket, diğer Apple ürünlerinde yaptığı geleneğini bozmadı ve yeni AirPods Pro’yu parçalarına ayırdı. iFixit tarafından yapılan denemeler sonucunda Apple’ın yeni kablosuz kulaklıklarının “tek kullanım hakkının” olduğu ortaya çıktı. iFixit’in parçalarına ayırdığı AirPods Pro’ya yakından bakalım.

AirPods Pro, parçalarına ayrıldığı zaman bir daha birleştirilemiyor. Ayrıca bu kulaklığın bataryası da değiştirilemiyor. iFixit de tam olarak bu sebepten dolayı AirPods Pro’yu tek kullanımlık olarak nitelendiriyor.

Apple, AirPods Pro’nun bataryasını kulaklığın içerisine lehimlemiş. Bu da tüketicilerin, pil ömrünü bitirdiğini zaman yeni pil takmasını engelliyor. Ancak Apple’ın ezeli rakiplerinden biri olan Samsung, son kablosuz kulaklığında pil değiştirme imkanı tanımıştı.

Yapılan bu incelemelerin sonucunda 249 dolar (Türkiye fiyatı 1.899 TL) karşılığında alınan AirPods Pro’ların, sadece belirli bir süreliğine kullanılabileceği ortaya çıktı. Bu olayın Apple da farkında ve Airpods Pro’nun geri dönüşümü sağlamak için bir dönüşüm başlattı. Bu dönüşüm kapsamında Airpods Pro’lar yenileriyle değiştirilmek istendiğinde yüzde 49‘luk bir indirim sunuyor.