TOGG, düzenlediği bir etkinlikle yerli otomobili basın mensuplarına tanıttı. Tanıtımda konuşan TOGG CEO’su Gürcan Karakaş, yerli otomobille ilgili bir çok yeni detaya değindi. Karakaş’ın açıklamalarının en gözde noktası ise yerli otomobilin fiyatı ile ilgili sarf ettiği sözler oldu.

TOGG CEO’su Karakaş, Türkiye’nin yerli bir otomobil için tam zamanında yola çıktığını belirtiyor. Çünkü Karakaş’a göre otomobil sektöründeki şirketler şu an için aynı noktada bulunuyorlar ve bundan sonra yüksek teknolojiler geliştiren şirketler ön plana çıkacak.
İlerleyen dönemlerde 150 yıldır otomobil üretimi yapan değil, daha çevik ve daha atik projelerin kazanacağını ifade eden Karakaş, doğuştan elektrikli araç üreten şirketlerin en fazla 8 – 10 yıldır bu projeler üzerinde çalıştığını vurguladı.

Dünya çapında bir otomobil üretmenin en zor yanının fikri ve sinai haklarına sahip olmak olduğunu belirten Karakaş, tüm hakları Türkiye’de olan bir proje üzerinde çalıştıklarını ifade etti. Yeni ve benzersiz bir araç üretimi yapmaya çalıştıklarını ifade eden TOGG CEO’su, doğuştan elektrikli otomobil üretiminin, üreticisinin elini güçlendirdiğini ve kendilerinin de bu güce sahip olduğunu söyledi.

Fiyatı ile ilgili açıkmalarda bulundu

Karakaş, yerli otomobil ile ilgili fiyat vermenin doğru olmadığını, çünkü hem üretim sürecine kadar önemli bir sürenin olduğunu hem de fiyat açıklamasının rakiplere bilgi aktaracağını söylüyor. Piyasadaki C-Suv segmentindeki araçların rehber olabileceğini ifade eden Karakaş, içten yanmalı motorlu araçlarla rekabet edebileceğini söylüyor.

Genel olarak baktığımızda, C-Suv segmentinde satışta olan araçların fiyat aralığı 250 bin ila 300 bin TL aralığında değişiyor. Karakaş’ın açıklamalarını göz önünde bulundurduğumuzda, yerli otomobil bugün piyasaya sürülse fiyatının bu civarlarda olacağı aşikar. Ancak elbette gerçek fiyat, 2022 yılındaki sektör koşullarına göre belirlenecek.