McLaren, eski ikonik modellerinden biri olan Elva’ya yeniden hayat vererek modern bir hale getirdi. McLaren Elva’nın, tavanı ve ön penceresi olmayan tasarımı ile oldukça ilginç bir görünüş sunuyor.

McLaren’ın Elva ismini belirlediği Ultimate Serisi’nin yeni otomobili, lüks otomobil üreticisinin 1960’lardan McLaren Elva M1A modelinden ilham alarak geliştirildi. McLaren Elva’nın bu modernleştirilmiş tasarımı, tahmin edebileceğiniz üzere diğer araçlardan çok farklı bir görünüme sahip.

Yandan Bakış

İngiliz otomobil üreticisi McLaren, Elva’yı kullanacak insanların geleneksel bir ön cama ihtiyaçları olmayacağını düşünerek böyle bir tasarıma gitmişler. Çünkü McLaren Elva’nın tasarımı, yolcularına aerodinamik dizayn edilmiş bir “balon” ile koruma sağlıyor. Aracın ön tarafında, yolcu bölümünün hemen önünde gördüğünüz yaklaşık 15 cm’lik deflektör kılavuzu ile , ön havalandırma deliklerinden çıkan türbülanslı havanın araçtaki yolcuların üzerinden akıp gitmesini sağlıyor. Böylece araçta bulunan insanlar rüzgardan rahatsız olmuyor. 

Arkadan Bakış

McLaren Elva, bu aerodinamik yapısının yanında çok güçlü bir motora da sahip. McLaren Elva’nın bu karbon fiber gövdesinin altında 804 beygir gücünde, çift turbo şarjlı, 4.0 litrelik V8 bir motora sahip. Bu güçlü motorda, 7 vites bulunuyor. McLaren Elva, güçlü tasarımı sayesinde sadece 6.7 saniyede 200 km/s hıza ulaşabiliyor. 

Eğer sizde bu araçtan bir tane istiyorsanız fiyatlar şöyle. McLaren Elva 1 milyon 690 bin dolar (yaklaşık 9 milyon 750 bin lira) başlangıç fiyatı duyurulan araçtan 399 tane üretilecek. McLaren Elva’nın, 2020 yılı sonuna kadar sahiplerine ulaştırılması hedefleniyor.