Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) daha önceden farklı yöntemlere başvurmuştu ancak devamsızlığın önüne geçme konusunda herhangi bir başarıya ulaşamamıştı. Şimdi de il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerine uyarı yapıldı ve yeni bir proje başlatıldı. Yeni projeye göre devamsızlığı olan öğrencinin velisine para cezası kesilecek.

Yeni projeye göre, devamsızlık yapan öğrencinin velisi ilk önce mektupla uyarılacak. Eğer devamsızlık devam ederse de öğrencinin velisine para cezası kesilecek.

En çok devamsızlık meslek liseleri ve imam hatiplerde

En çok devamsızlık sorunu olan okul türlerine göz atıldığın da ortaöğretim seviyesinde İmam Hatip Liseleri, Mesleki ve Teknik Liseler olduğu ortaya çıktı. Anadolu İmam Hatip liselerinde 20 gün ve üzeri devamsızlığı bulunan öğrencilerin oranı 2018-2019 Eğitim Öğretim yılında yüzde 36 iken Mesleki ve Teknik liselerde ise bu oran yüzde 44 olarak açıklandı.

Bakanlık tarafından il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerine, 8 maddelik, “Sürekli Devamsız Yapan Öğrenciler ile İlgili Yapılacak İşlemler” listesi gönderildi. Okullara yollanan “Yapılacak İşlemler Listesi” nde şu maddeler yer aldı:

  • Öğrencilere ve velilerine, devamsızlık konusunda toplantı yapılarak yazılı ve sözlü bilgi verilmesi, öğrenci bir gün bile okula gelmez ise ilgili velinin telefonla aranması,
  • Devamsızlığın 7. ve 12. günlerinde ise veliye devamsızlık mektubu gönderilmesi, devamsızlık halen devam ediyorsa muhtarlık yolu ile tebligat’a geçilmesi,
  • Eğer halen öğrenci okula gelmiyor ve devamsızlık yapıyor ise kaymakamlık tebligatı yapılıp, veliye para cezası kesilmesi gerekiyor.